آزمایش کار با یک اسیلوسکپ اشعه کاتدی

آزمایش کار با یک اسیلوسکپ اشعه کاتدی

کد محصول: اسیلوسکپ اشعه کاتدی
وضعیت انبار: در انبار

 اسیلوسکپ اشعه کاتدی یکی از مفیدترین وسایل آزمایشگاهی در مطالعه مدارهای ac می باشد. قلب یک اسیلوسکپ، لامپ آن است.


 آزمایش کار با یک اسیلوسکپ اشعه کاتدی

آزمایش کار با یک اسیلوسکپ اشعه کاتدی (C.R.O) و کاربرد آن در مطالعه مدارهای جریان متناوب (ac)

اسیلوسکپ اشعه کاتدی یکی از مفیدترین وسایل آزمایشگاهی در مطالعه مدارهای ac می باشد. قلب یک اسیلوسکپ، لامپ آن است. در لامپ مزبور الکترون های ساطعه که اشعه کاتدی را تشکیل می دهند توسط وسیله ای به نام تفنگ الکترونی (Electrongun) ایجاد می گردند. تفنگ الکترونی شامل یک کاتد ملتهب که الکترون ها در اثر حرارت از آن ساطع می شوند و همچنین تعدادی دیافراگم برای شتاب دادن و متمرکز کردن دسته اشعه مزبور می باشد. دیافراگم های مزبور اشعه را بر روی صفحه فلئورسانس انتهای لامپ به صورت یک نقطه متمرکز می نمایند. اختلاف پتانسیل لازم بین کاتد و الکترود انتهایی معمولاً حدود چند هزار ولت است و پتانسیل الکترودهای مابین آنها را می توان تنظیم نمود. پتانسیل الکترودی که بلافاصله بعد از کاتد قرار دارد روشنی نقطه را تنظیم نموده و پتانسیل الکترود دوم برای متمرکز کردن نقطه روشن به کار می رود. بین تفنگ الکترونی و پرده فلوئورسانس دو جفت صفحه موازی قرار داده شده است که شعاع الکترونی از بین آنها عبور می کند. یک جفت از صفحات افقی و جفت دیگر قائم می باشد و بدین ترتیب با اعمال یک اختلاف پتانسیل بر صفحات مزبور می توان شعاع الکترونی را در جهت افقی و قائم تغییر مکان داد.
در حال حاضر اسیلوسکپهای دیجیتالی با صفحه نمایش LCD با توانایی نمایش امواج تا فرکانس های چند صد مگاهرتز در بازار موجودند . اندازه ی این اسیلوسکپ ها تنها در حدود یک کتاب معمولی است.
موج الکتریکی که باید مورد مطالعه قرار گیرد معمولاً پس از یک تقویت کننده باعث انحراف شعاع الکترونی در امتداد قائم باعث تغییر مکان اشعه در (Sweep voltage) می گردد و همزمان با این موج اختلاف سطح دیگری به نام پتانسیل جاروب جهت افقی می گردد. مفیدترین شکلی که جهت اختلاف پتانسیل جاروب به کار می رود موجی است که به طور خطی با زمان افزایش می یابد (موج دندانه اره ای). 

مولد موج جاروب کننده

ولتاژ خروجی ژنراتوری که موج جاروب کننده را ایجاد می نماید در تمام اسیلوسکپ ها به فرم دندانه اره ای است . از آنجائی که این اختلاف پتانسیل به طور خطی افزایش می یابد. بازوی الکترونی با سرعت ثابتی پرده اسیلوسکپ را از چپ به راست جاروب می نماید و چنانچه ولتاژ مزبور صفر شود اشعه به موقعیت ابتدایی خود باز خواهد گشت. برای ثابت ماندن موج مورد مطالعه به روی پرده به ازاء هر سیکل از موج مولد جاروب چند سیکل کامل از موج مورد مطالعه تکرار شود با این عمل (یعنی سنکرونیزه کردن)شکل موج مورد مطالعه متوالیاً رسم شده و ثابت به نظر می آید.

                                                                         ادامه آزمایش را با دانلود فایل و مطالعه آن فرا بگیرید.

 

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب
Has no item to show!