SQL Server

SQL Server

کد محصول: SQL Server
وضعیت انبار: در انبار

  SQL Server یکی از  محبوبترین و قدرتمند ترین نرم افزار هایی است که می تواند ما را در ساخت، نگه داری و مدیریت بانک های اطلاعاتی یاری دهد. وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزارهای دیگر میباشد.

  SQL Server

 SQL Server یکی از  محبوبترین و قدرتمند ترین نرم افزار هایی است که می تواند ما را در ساخت، نگه داری و مدیریت بانک های اطلاعاتی یاری دهد. وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزارهای دیگر میباشد. این نرم افزار در عین حال که بسیار قدرتمند و کامل می باشد و می تواند تمام نیاز های مدیران بانک های اطلاعاتی را پوشش دهد، دارای محیطی گرافیکی بسیار روان و معمول می باشد و پیچیده ترین کارها را برای شما به ساده ترین روش های ممکن فراهم کرده است. SQL Server محصولی از کمپانی مایکروسافت است که برای ذخیره سازی و مدیریت اطلاعات در نظر گرفته شده است

SQL Server  به دو بخش پایگاه داده‌ رابطه ای و سیستم مدیریت تقسیم می شود:

 * همه دیتابیس یا پایگاه‌های داده، رابطه ای نیست اما بسیاری از محصولات موجود در بازار (از جمله SQL سرور، Oracle، MySQL و MS Access) از نوع دیتابیس رابطه ای هستند. این بدین معنی است که در این نوع دیتابیس ها، اطلاعات در ساختارهایی که Table یا جدول نامیده می شود، ذخیره شده که در ستون ها و ردیف ها طبقه بندی می شود. برخلاف یک صفحه گسترده (spreadsheet)، اطلاعاتی که در یک جدول ذخیره شده اند، طبق یک قاعده خاص نیست. برای توضیح این بخش آخر، ستون هایی در صفحه گسترده را در نظر بگیرید؛ اگر بخواهیم اطلاعات را در ستون اول صفحه گسترده و بر اساس حروف الفبا مرتب کنیم، به سادگی بر روی ستون اول کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Sort کلیک می کنیم. ردیف های اطلاعات نظم خود را تغییر می دهند و حالا آنها طبق دلخواه خود ما منظم می شوند. مثال این ویژگی را در دو تصویر زیر مشاهده می کنید:


توجه کنید که اطلاعات جابه جا شده است و عبارت Dave از ردیف سوم به ردیف اول رفته است. اما در یک جدول دیتابیس، چنین اتفاقی رخ خواهد داد. اطلاعات جابه جا نخواهند شد. اگر یک لیست مرتب شده مانند این در دیتابیس بخواهیم، از دیتابیس درخواست می کنیم که یک کپی از اطلاعات مرتب شده به ما نمایش دهد. این درخواست، کوئری (Query) نام دارد. بنابراین وقتی یک Query را اجرا می کنیم، یک کپی از اطلاعات شخصی سازی شده مشاهده می کنیم، اما اطلاعات اصلی جا به جا نخواهند شد.


* دومین بخش از اس کیو ال سرور، سیستم مدیریت است. این بدین معنی است که اس کیو ال سرور تنها یک اپلیکیشن برای ذخیره سازی اطلاعات نیست بلکه ابزار لازم برای ساختاردهی و مدیریت اطلاعات را در خود دارد. بنابراین وقتی اس کیو ال سرور را نصب می کنید، ابزار لازم برای گزارش نویسی، اپلیکیشن های وارد کردن و خارج کردن اطلاعات، تحلیلگر و رابط های مدیریت را هم در اختیار دارید.
اس کیو ال سرور (SQL Server) یک سیستم مدیریت و پایگاه داده‌های رابطه ای (RDSM) است. اطلاعات در جدول های شامل ستون و ردیف ذخیره می شوند و این جدول ها می توانند به یکدیگر لینک شوند. و همچنین اطلاعات و موضوعاتی که به یک گروه اختصاص داشته و امنیت خاصی می طلبند، می توانند به صورت مجموعه ای در دیتابیس ذخیره شوند.

 Microsoft SQL Server مجموعه ای از پتانسیل ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می گردد :
 

   

    پشتیبانی از حجم بالائی از حافظه در سرور

    استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی

    قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم (در حد ترابایت)
    قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی

   پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL ، خصوصا" جهت استفاده در وب

    قابلیت اعتماد و در دسترس بودن (Reliability) . با استفاده از ویژگی فوق می توان بسیاری از فعالیت های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد (نظیر BackUp) .
    قابلیت خود سازگاری (Self Compatibility) . با استفاده از ویژگی فوق ، منابع مورد نیاز هر کاربر (نظیر حافظه ، فضای دیسک و …) به محض اتصال به سرور (Log in) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می شود و پس از Log off ، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران آزاد می شوند .
    برخورداری از سطوح امنیتی بالا . بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQL با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می گردد . در چنین مواردی ، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL نخواهد بود و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد .
       یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی‌ ، ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک های اطلاعاتی است.

به صورت کلی، SQL Server یک نرم‌افزار سیستم مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است. برخی از ویژگی‌های این سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها به این شرح است:

  *  بانک اطلاعاتی رابطه‌ای

 *   امکان استفاده از  Trigger, View, Stored procedure

 *   پشتیبانی از  XML

 *   OLAP

 *   بسیار قدرتمند و بدون محدودیت حجم و تعداد رکورد

 *   پشتیبانی از Full Text Search برای سرعت در بازیابی اطلاعات و استفاده از زبان طبیعی در جستجوهانظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!

امتیاز بد           خوب
Has no item to show!